Turbo Bakımı

Turbo Temizlik ve Bakım Hizmeti

Araç üretici firmaları tarafından belirlenmiş, turboşarjın araç üzerinden sökülüp dağıtılmasını gerektiren turboşarj bakım programı yoktur. Ancak, genelllikle kalitesiz yakıt ya da yakıt enjektör sistemi hataları, EGR arızaları ya da DPF’in tıkalı olması nedeniyle, özellikle değişken geometrili turboşarjlarda VNT mekanizması üzerinde aşırı kurum birikmesi nedeniyle sıkışmalar olabilir. Bu nedenle çekiş düşüklüğü, motor arıza ışığının yanması gibi problemler yaşandığında turboşarjın vakit geçirilmeden araç üzerinden sökülmesi ve türbin tarafının temizliğinin yapılması gerekir. Temizlik işlemi yetkin kişiler tarafından sadece bu iş için üretilmiş ekipmanlar kullanılarak yapılmalıdır.

Turbo temizlik ve bakım işlemi olarak adlandırabileceğimiz bu hizmeti PYM Otomotiv olarak deneyimli teknik personelimiz ile yapmaktayız. Firmamızda VNT mekanizmasının temizliği yapılarak sıkışıklığının giderilmesi, montaj sonrasında TC VFB flow bench cihazı ile turboşarjın kalibrasyonunun yapılarak turboşarjın fabrika ayarlarına getirilmesi ile bu tip arızalar sağlıklı bir şekilde giderilmekte ve turboşarj fabrika ayarlarına getirilmektedir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus turboşarjın arızasının giderilmesinin yanında kullanıcı ya da servis tarafından arızaya sebep olan etkenlerin de giderilmiş olmasının gerekmesidir. Aksi takdirde turboşarjda kısa sürede benzer arıza tekrarlayacaktır. Araç üzerinde turboşarj arızalarına sebep olabilecek arızalar ve kontrol noktaları ile ilgili ….. bölümünden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Turbo temizlik ve bakımının son aşamasındaki turbo kalibrasyon işlemi TÜBİTAK Ar&Ge desteği ile geliştirdiğimiz TC VFB Flow Bench cihazı ile yapılmaktadır. Bu cihaz ile ilgili detaylı bilgiyi …… bölümünde bulabilirsiniz.

 

Turbo Bakımı Hizmeti Nedir?

Turbo arızası meydana gelen araçlarda yaşanan ciddi çekiş gücü, rampa çıkmada zorlanma gibi nedenlerle anlaşılır. PYM Otomotiv olarak uluslar arası kalitede bir hizmeti sizlere sunmuş olmanın gururunu yaşıyoruz. Turbo bakımı ve turbo bakımını teknolojinin son imkanlarıyla sizleri tanıştırarak çözüm ortağınız olmayı hedefliyoruz.

 

Turbo arızası nedeniyle araçta güç kaybı, çekiş düşüklüğü, sesli çalışma, aşırı duman ve aşırı yağ eksiltme gibi durumlar yaşanabilir.

 

  • Yağ miktarı ve kalitesinin düşüklüğü
  • Hava filtresinin bakımı ve temizliğinin yapılmaması
  • Basınç hortumlarının bakımının yapılmaması
  • Yırtık ve çatlak hortumlar,

Turbonun bozulmasına yol açan maddelerden bir kaçıdır ve aracın çekiş gücünün düşmesiyle, yokuşlarda zorlanmayla, araçtan aldığımız performans düşmektedir. Aracı bu şekilde kullanmaya devam etmek, sonrasında daha fazla masraflı arızalara neden olabilir. Küçük bir sızıntı ya da çatlak büyük delinmelere ve turbonun tamirini de imkansız hale getirebilir. Turboşarj sistemi turbo bakımı sorununa çözüm oluşturmaktadır.

Turboşarj Yöntemi Nedir ?

Turbo bakımı ile ilk bakılacak olan valfler ve valflerin değişimi geçici bir çözüm olarak görülmekle birlikte sorunu tamamıyla çözmemektedir. Aracınız bir süreliğine düzelmiş gibi görünse de valflerin tekrar arızalanması ve ikinci valfin de bozulmasıyla hasarın boyutları büyüyecektir. Turboşarj yöntemi turbo tamirinin kapsamlı bir şekilde yapılmasıyla olumlu sonuçlar verir. PYM olarak turboşarj ve üretim tecrübemizle ve kurulan network hizmetimizle hizmet alanımızı çok genişlettik. Yüzde yüz müşteri memnuniyeti esas alınarak yaptığımız çalışmalar sektördeki yerimizi sağlamlaştırdı.

 

Turbo Bakımı Fiyatları Ne Kadardır?

Turbo bakımı yapılmasıyla aracın eski gücüne ulaşamayacağına dair söylentiler olsa da şehir efsanesinin ötesine geçmemiştir. Piyasanın altında, ucuza yapacağını söyleyen ve işini bilmeyen kişilerden uzak durulmalıdır. Zira bu durumda aracın ilerde daha fazla masraf çıkarabileceğini öngörmek gerekmektedir. Turbo fiyatları 700-2500 arası değişse de, arabanın modeli ve markasına göre de farklılık göstermektedir.  

 

Turbo Bakımı Hizmeti Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Modeli, markası ne olursa olsun aracımızın tamir ve bakımında özenli olmalıyız. Turbonun bozulmasıyla, turbo bakımı hizmeti alırken de gerekli hassasiyeti göstermeliyiz. Piyasada bilmediğimiz kişilere yaptırmaktansa bu konuda işinin ehli, güven veren firmaları tercih etmeliyiz. Gerekirse turbonun genel durumunu görmeyi talep etmeliyiz. Yapılacak herhangi parça değişim ve tamiratının da ayrıntılarını görmeyi talep etmek müşteri olarak en doğal hakkımız olduğunu da unutmamalıyız.

 

Firma olarak, sertifikalı ve kaliteli ürün seçimimizdeki hassasiyetimiz, dürüst ticaret ilkemiz, müşterilerimizden aldığımız memnuniyetle her zaman emin ve sağlam adımlarla ilerlemekteyiz. Müşterilerimize en iyi hizmeti en uygun fiyata sunmayı hedefliyoruz.  En doğru çözümü, en ileri teknolojilerle sizlere sunmaktan büyük gurur duymaktayız. PYM otomotive gelerek aracınızı güvenli ellere teslim ederek maksimum hizmeti profesyonel ellerden almış olacaksınız